Kategorie

Wpisy

O serwisie

Mazury uchodzą za jeden z atrakcyjniejszych regionów Polski. Nic więc dziwnego, że każdego roku przybywa w to miejsce ogromna ilość turystów. Tym samym jest okazja dla miejscowych przedsiębiorców, aby co nieco zarobić. Mowa oczywiście o punktach gastronomicznych oraz bazie noclegowej. Gdyby nie turyści, miejsce to byłoby cichym spokojnym regionem, a być może totalnym, nieprzebytą gęstwiną. Jednakże na szczęście tak nie jest. Wielu turystów przyjeżdżających na Mazury postanawia skorzystać z oferty pól namiotowych lub też małych domków campingowych. Jeśli bowiem poczuć klimat tego regionu, to najlepiej w ten sposób. Na Mazurach odnajdziemy sporą ilość kwater prywatnych, pensjonatów i domów wypoczynkowych oraz oczywiście hoteli. To tak z myślą o tych, którzy mają nieco większe wymagania niż te proponowane na polach namiotowych i w domkach campingowych. Najsłynniejszym obecnie hotelem w tym regionie wydaje się być Gołębiewski, mający swoją siedzibę w Mikołajkach. Wróćmy jednak do pól namiotowych i domków campingowych, bo tam tkwi esencja poznania atmosfery Mazur. Wieczorne ognisko z zachodzącym w tle słońcem, gitara, śpiew i najbliżsi zgromadzeni przy tym ognisku to najlepsza reklama mazurskich nocy.

Wpisy z Marzec, 2013

Przepyszne smakołyki serwowane na mazurach

Przepyszne smakołyki serwowane na mazurach Oczywiste jest, że każdy obszar posiada swoje tradycje odnośnie jakichś smakołyków regionalnych. A wiadomo, że wczasowicze również muszą coś jeść. Z reguły decydują się na coś nowego, co kojarzy się z danym regionem. Po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu marzą o pysznym jedzeniu. A jak mówią, gdy człowiek głodny to człowiek zły. Dlatego też jadąc na wymarzone wczasy należy dowiedzieć się, gdzie można załagodzić potężny głód i pragnienie. Na Mazurach nie brakuje tego typu miejsc. Duża liczba restauracji, karczm, barów czy też zajazdów powoduje, że turyści nie powinni narzekać na brak różnorodności. Wszystko zależy jednak od tego jaki styl jedzenia preferujemy. No bo jak wiadomo są ludzie, którzy nie jedzą pokarmów zaliczanych do tzw. Fastfoodów, czyli pizzy, hot dogów, kebabów – ta działka należy głównie do młodzieży. Inni z kolei są wegetarianami czyli nie jedzą mięsa, a jeszcze inni nie jedzą ryb. I w taki oto sposób każdy musi wybrać inne miejsce. W barach, restauracjach, czy karczmach dostępne są różnego rodzaju potrawy, wśród których każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Przy okazji jedzenia można również zadbać o to, aby ochłodzić bądź też rozgrzać swój organizm. I tutaj również zależy to od gustu. Jedni wolą kawę, inni herbatę, jeszcze inni sok, piwo, wino i tak bez końca.

Nie tylko jeziora

Nie tylko jeziora Jeziora na Mazurach mamy bardzo unikalne i wyjątkowe. Jednakże trzeba powiedzieć z pewnością, że Mazury to nie tylko jeziora, ale szereg innych atrakcji, z których możemy skorzystać. W Łynie, jednej z miejscowości mazurskiej, możemy bowiem spotkać się z ośrodkiem jeździeckim. Jeśli ktoś lubi konie, jazda na wierzchowcach jest jego pasją, to w tym ośrodku może połączyć przyjemne z pożytecznym. W okresie wakacyjnym są tutaj bowiem organizowane kursy na instruktora jazdy konnej. Całemu kursowi patronuje Polski Związek Jeździectwa, co podwyższa jego prestiż. Kurs jest prowadzony przez wysoko wykwalifikowanych instruktorów jeździectwa, co gwarantuje wysoki poziom prowadzonych zajęć. Merytorycznie sam kurs nie jest jedynym aspektem, na który składa się atrakcyjność takich wakacji. Miejsce jego odbywania się to bardzo piękna okolica, co niewątpliwie również ma wpływ na udane wakacje z końmi. Oczywiście, aby móc wziąć udział w takim kursie, należy spełnić określone wymagania, w tym także posiadać srebrną odznakę Polskiego Związku Jeździeckiego lub zdać egzamin na jej poziomie. Warto więc wybrać się na nasze polskie Mazury nie tylko żeglować, odpoczywać nad brzegiem jeziora, ale można czas wakacji spędzić w całkiem inny, a zarazem pożyteczny sposób, a tych jest sporo.

Mazury jako region turystyczny

Mazury jako region turystyczny Mazury to jeden z regionów polskich który jest bardzo ciekawy dla turystów. Oprócz Mazurskiego Parku Krajobrazowego w którym można zobaczyć bardzo dużo ciekawych roślin oraz zwierząt uwagę turystów przyciągają inne zabytki. Skoro już mowa o parku krajobrazowym to można wspomnieć, iż na Mazurach zwiedzić można kilka, a dokładnie sześć pomników przyrody. Warto tutaj wspomnieć o obecnych na Mazurach osadach kulturowych, które podlegają rekonstrukcji, ale również o wieży widokowej, która obecnie została przebudowana na cele komercyjne. Uwagę należy także zwrócić na obecne na terenie Mazur muzea w których pokazana jest historia polskiej ziemi, jak również różne zwierzęta oraz zabytki sanitarne. Przy aspekcie turystycznym warto również wspomnieć o dużej ilości pięknych jezior, które również można podziwiać. Ponad to dla turystów ważna jest strefa rozrywkowa, której na Mazurach również nie brak. Obecne jest tu dużo różnego rodzaju atrakcji takich jak konie, szlaki rowerowe, pola namiotowe, rejs statkiem bądź jachtem, nurkowanie, spływy kajakowe, spacery z pięknymi widokami i inne. Dlatego też jeżeli ktoś planuje wyjazd na urlop i pragnie przy tym odpocząć wśród malowniczego krajobrazu i ciszy to najlepszym miejscem na to będą z pewnością Mazury w których każdy, zarówno mały jak i duży znajdzie coś dla siebie.

Mazury można się w nich zakochać

Mazury można się w nich zakochać Kiedy się zapytać naszych rodaków z czym się kojarzą Mazury to większość odpowie od razu, że z żeglarstwem. No nic w tym dziwnego, przecież na terenie Mazur oraz Warmii znajduje się przeszło 3000 zbiorników wodnych, których spora część jest przeznaczona pod żeglugę. Dla żeglarzy również budowana jest liczna baza turystyczna. Remontowane są obecne i budowane nowe mariny, dzięki czemu większa liczba miłośników sportów wodnych mogą się cieszyć zaletami mazurskich jezior. Do jednych z lepszych rozwiązań przeznaczonych dla miłośników żeglarstwa jest wioska żeglarska w Mikołajkach. Jest to port przeznczony dla około 150 jednostek wodnych, połączony z całą infrastrukturą, dzięki której żeglarze mogą się czuć wspaniale. Ale Mazury to nie tylko żeglarstwo i jeziora. To również region, gdzie można znaleźć liczne perełki historyczne lub też architektoniczne. Do takich perełek można zaliczyć na przykład Fort Boyen w Giżycku. Warto odwiedzić tą wybudowany w XIX wieku twierdzę i zobaczyć ten bardzo ważny strategicznie obiekt, który jest położony na 100ha powierzchni i otoczony murem o długości przeszło 2300 metrów. W mieście tym można znaleźć inną ciekawostkę – jeden z nielicznych mostów obrotowych. Most ten waży przeszło 100 ton, ale dzięki specjalnej konstrukcji jeden człowiek otwiera i zamyka go w ciągu 5 minut. Takich miejsc na Mazurach jest wiele, warto je zobaczyć.

Aktywny wypoczynek na mazurach

Aktywny wypoczynek na mazurach Decydując się na spędzenie długiego letniego urlopu powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły dotyczące jego przebiegu. Zapatrywania ludzi co do tego aspektu są bardzo zróżnicowane. I w zasadzie wyróżnić tutaj można kilka grup ludzi w skład których wchodzą ludzie, którzy preferują wyłącznie aktywny wypoczynek, ludzie lubiący ciszę, spokój i spacery, a także ludzi mieszankę czyli, aktywny tryb życia połączony ze spokojnym i ciszą. Mazury są miejscem, które zapewnia bardzo dobrą zabawę i wypoczynek wszystkim tym grupą. Na Mazurach znajdują się różne atrakcje takie jak: spływy kajakowe, jazda konna, nurkowanie, jazda rowerowa, przygodowe rejsy statkiem, a także jachtami po pięknych Mazurach, wędkarstwo dla lubiących spokój i ciszę, a także długie i ciekawe spacery. Jak widać wybór serwowanych atrakcji jest bardzo duży i to w zasadzie od samego wczasowicza zależy na co się zdecyduje i jak spędzi czas przeznaczony na urlop. Przy wyborze danej atrakcji powinno się dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw, no bo przecież nie każdemu można nurkować, jeździć konno czy też korzystać ze spływów kajakowych. Wszystko zależy od ogólnego samopoczucia danego wczasowicza i oczywiście od jego własnych zapatrywań. A wiadome jest, że jeżeli raz zostaną spełnione jego oczekiwania, to z pewnością będzie chciał wrócić.

Mazurski park krajobrazowy – kusi i zachwyca

Mazurski park krajobrazowy – kusi i zachwyca Dużymi krokami zbliża się sezon wakacyjny a wraz z nim planowanie urlopów. Często przeglądamy oferty różnych biur podróży kusząc się w ostateczności na wycieczki zagraniczne zapominając jakie piękne miejsca mamy we własnym kraju. I tak przykładowo zamiast lecieć w daleką podróż do Egiptu można wybrać się na urocze Mazury. Znajdując się na Mazurach konieczne jest odwiedzenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który swoim pięknym wyglądem wręcz przyciąga do zwiedzania. Mazurski Park Krajobrazowy to park, który chroni przede wszystkim ogromne bogactwo zarówno świata roślin jak i zwierząt a ponad to lasy, torfowiska oraz jeziora. Rozglądając się po parku można zwiedzić kilkanaście bardzo ciekawych i pięknych rezerwatów przyrody. Szczególną uwagę warto skierować w kierunku roślin oraz zwierząt. Wśród roślin z pewnością naszą uwagę przyciągnie wełnianka delikatna, lilia złoto głów, dzwonecznik wonny i inne ciekawe rośliny. Jeżeli chodzi o świat zwierząt to idąc do parku z pewnością spotkamy w nim łosie, bobry, wilki, a także różnego rodzaju ptaki np. Bocian czarny, bielik czy też rybołów. Ponad to warto wspomnieć również o tym, iż od kilku lat trwają przygotowania, aby na części Mazurskiego Parku Krajobrazowego został utworzony Mazurski Park Narodowy. Dlatego też każdy, kto planuje urlop powinien zdecydować się na spędzenie go w tej bardzo przyjaznej i pięknej okolicy.

Niezwykła kraina

Niezwykła kraina Mazury są bogate nie tylko w jeziora, lasy i bory, ale znajduje się też dużo zabytków. W miejscowościach jak Giżycko, Nidzica, Barciany możemy zwiedzić zamki krzyżackie, w Ełku są już tylko ruiny. Zamki krzyżackie pochodzą z XIV wieku, wszystkie posiadają bogatą historię, niektóre uległy zniszczeniom, ale zostały odbudowane i są dzisiaj nie lada atrakcją dla turystów. W Giżycku znajduje się jeden z najciekawszych zabytków średniowieczny zamek, został wzniesiony przez zakon krzyżacki około 1341 roku. Położony nad kanałem Łuczańskim, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno. Zamek zespalał dom mieszkalny i dziedziniec otoczony murem, za nim znajdowała się fosa. W zamku znajdowała się się siedziba prokuratora zakonnego. W 1365 roku został zdobyty i spalony przez Litwin pod wodzą Kiejstuta. Został przebudowany w stylu renesansowym w połowie XVI wieku, i miał tam siedzibę starosta książęcy. W XIX wieku dokonano rozbiórki, zostało jedynie jedno skrzydło mieszkalne. Obecnie Zamek Giżycki został odbudowany odwzorowując zamek krzyżacki z XIV wiek, jak również zostały odtworzone inne obiekty wcześniej istniejące i dobudowano trzy skrzydła, oraz basztę. Obecnie tu znajduje się nowoczesne centrum wypoczynkowo-konferencyjne, a także wielka ilość innych lokali, do których licznie przyjeżdzają turyści.

Mazurskie imprezowanie

Mazurskie imprezowanie Mazury to nie tylko żeglowanie, przesiadywanie przy ognisku i podziwianie pięknej przyrody, ale w tym regionie zadbano o szereg innych atrakcji, które również przyciągają tu sporą rzeszę turystów. Niewątpliwie do najbardziej powszechnych atrakcji, z którymi nam się mogą kojarzyć Mazury są regaty. Tych w tym regionie nie brakuje w ciągu całego sezonu. Oprócz regat warto zwrócić uwagę również na różne spotkania harcerzy, które się tutaj odbywają. Oprócz spotkań kilkudniowych lub weekendowych, w okresie letnim na Mazurach odbywają się oczywiście obozy harcerskie. Nie może w tym miejscu zabraknąć również zawodów wędkarskich. Skoro bowiem są jeziora, a w nich ryby, to muszą być i wędkarze. Jednakże zarówno regaty, obozy harcerskie jak i zawody wędkarskie są skierowane do określonej grupy odbiorców. Tymczasem na Mazurach każdego roku odbywają się imprezy, na które mogą przyjeżdżać wszyscy ludzie niezależnie od swoich zainteresowań, pasji i umiejętności. Wśród tych największych imprez rozrywkowych warto zwrócić uwagę na Mrągowo i odbywający się tam Piknik Country oraz Mazurską Noc Kabaretową. Te dwie imprezy gromadzą ogromną publiczność, a z każdym rokiem ich popularność stale rośnie. Jeśli ktoś nie jest w stanie dojechać na Mazury, to może śledzić Mrągowskie imprezy w telewizji. A to tylko dwie z wielu imprez rozrywkowych, z jakimi możemy się spotkać na Mazurach.