Kategorie

Wpisy

O serwisie

Mazury uchodzą za jeden z atrakcyjniejszych regionów Polski. Nic więc dziwnego, że każdego roku przybywa w to miejsce ogromna ilość turystów. Tym samym jest okazja dla miejscowych przedsiębiorców, aby co nieco zarobić. Mowa oczywiście o punktach gastronomicznych oraz bazie noclegowej. Gdyby nie turyści, miejsce to byłoby cichym spokojnym regionem, a być może totalnym, nieprzebytą gęstwiną. Jednakże na szczęście tak nie jest. Wielu turystów przyjeżdżających na Mazury postanawia skorzystać z oferty pól namiotowych lub też małych domków campingowych. Jeśli bowiem poczuć klimat tego regionu, to najlepiej w ten sposób. Na Mazurach odnajdziemy sporą ilość kwater prywatnych, pensjonatów i domów wypoczynkowych oraz oczywiście hoteli. To tak z myślą o tych, którzy mają nieco większe wymagania niż te proponowane na polach namiotowych i w domkach campingowych. Najsłynniejszym obecnie hotelem w tym regionie wydaje się być Gołębiewski, mający swoją siedzibę w Mikołajkach. Wróćmy jednak do pól namiotowych i domków campingowych, bo tam tkwi esencja poznania atmosfery Mazur. Wieczorne ognisko z zachodzącym w tle słońcem, gitara, śpiew i najbliżsi zgromadzeni przy tym ognisku to najlepsza reklama mazurskich nocy.

Wpisy z Kwiecień, 2013

Mazury w pigułce

Mazury w pigułce Co jest powodem, dla którego turyści odwiedzają Mazury? Z pewnością nie jest to ładny ośrodek wypoczynkowy, bo tych w naszym kraju jest pełno. Tym, co przyciąga tutaj turystów są niewątpliwie specyficzne atrakcje turystyczne. Mamy ich całe mnóstwo, a co jest warte podkreślenia, w innych regionach kraju oraz poza jego granicami na pewno tego samego nie spotkamy. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to bardzo specyficzne i unikalne miejsca, w tym wiele jezior z tworami polodowcowymi. Do atrakcji turystycznych Mazur na pewno też możemy zaliczyć różnego typu dworki i pałace. Wśród nich warto jest również wymienić zamki krzyżackie. Jest ich naprawdę dużo, a każdy z nich skrywa pewną specyficzną tajemnicę. Mamy wiele szlaków turystycznych i nie mówimy jedynie o tych pieszych, ale także o tych kajakowych. Oprócz tego Mazury można oglądać również z lotu ptaka, gdyż taką atrakcję turystyczną proponuje się przybywającym w to miejsce. Niewątpliwie z tej perspektywy Mazury są jeszcze piękniejsze. Na koniec zostawiliśmy sobie to, co w Mazurach najlepszego. Nawet najbardziej szalony spływ kajakowy nie zastąpi widoków niezwykle unikalnej przyrody Mazur. Ta w ciągu lat i wieków ukształtowała się na niezwykły cud, którego mogą nam, Polakom pozazdrościć w innych krajach. To wszystko sprawia, że Mazury urastają do miana niezwykłego cudu na ziemi.

Gdzie spac, żeby się wyspac

Gdzie spac, żeby się wyspac Wiadomą rzeczą jest, iż żeby spokojnie jechać na wczasy do wybranego przez siebie miejsca trzeba najpierw załatwić wszystkie formalności związane z pobytem, a zwłaszcza z noclegiem żeby później nie było niepotrzebnych niespodzianek. Wybierając się na Mazury należy przeanalizować, które miejsce będzie w największym stopniu spełniało nasze oczekiwania. No bo przecież nie ma to jak dobry sen. W tym celu warto przeglądnąć bardzo szeroką ofertę dostępnych baz noclegowych na Mazurach, wśród których dostępne są domki letniskowe, hotele, domy całoroczne, pensjonaty, ośrodki wczasowe oraz campingi. Wybór miejsca związany jest przede wszystkim z upodobaniami turystów, którzy są w różnej kategorii wiekowej. I tak na przykład ludzie starsi zdecydowanie wolą stawiać na ciszę, spokój ale przede wszystkim wygodę dlatego też w większości decydują się na pensjonaty bądź też domy całoroczne. Ludzie w średnim wieku stawiają raczej na hotele, które są wygodne i nie zobowiązują do zachowywania porządku. Natomiast ludzie młodzi zdecydowanie wybierają campingi, które zawsze łączą się z wspaniałą przygodą, wieczornymi ogniskami, podziwianiem przyrody, a także rozgwieżdżonego nieba. Ponad to campingi na Mazurach, dobre są dla osób, które cenią bliski kontakt z naturą. Tak więc wybór jest bardzo duży i z pewnością każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Mazury od strony biznesowej

Mazury od strony biznesowej Mazury jak w zasadzie wszystkie inne miejscowości posiadają swoją stronę biznesową. Ze względu na swoje walory krajobrazowe i nie tylko stanowią wspaniałe miejsce zarówno do organizowania imprez służbowych, spotkań biznesowych jak i różnego rodzaju szkoleń. Zastanawiając się nad miejscem zorganizowania tego typu spotkań należy dokładnie przeanalizować i wybrać najlepsza według nas. Na Mazurach dostępnych jest kilkanaście placówek, w których spokojnie może w bardzo dobrych warunkach odbyć się konferencja, szkolenie czy też impreza integracyjna. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim różnego rodzaju hotele bardzo dobrej jakości, ośrodki, pensjonaty, SPA, z dogodną dla nas lokalizacją, ceną, a przy tym z pięknymi widokami wokół. To z kolei dodatkowo motywuje do czynnego udziału w nieraz bardzo nudnych i uciążliwych szkoleniach czy też spotkaniach biznesowych. Bo jeżeli chodzi o imprezy integracyjne to raczej nie ma co narzekać na nudę. Mówiąc o biznesie należy wspomnieć o różnego rodzaju firmach działających na terenie Mazur. Są to głównie firmy budowlane, związane z projektowaniem i obsługą inwestycji, stanowiące największą cześć wśród firm działających na Mazurach, a ponad to firmy geodezyjne i kartograficzne, komputerowe, motoryzacyjne, jak również różnego rodzaju tłumaczenia. Dzięki działaniu tego rodzaju firmom Mazury mogą ciągle się rozwijać.

Żagle, piosenka i my

Żagle, piosenka i my Jeśli mówimy o polskich jeziorach, to oczywiście pierwsze na myśl przychodzą Mazury. Nic jednak w tym dziwnego, skoro, to właśnie tam mamy największe i najpiękniejsze polskie jeziora. Przede wszystkim jednak na unikalność tego regionu wpływ ma nie tylko obecność samych jezior, ale również ich ogromna liczba, połączona z unikalną przyrodą oraz specyficznymi uwarunkowaniami terenowymi. Mazury bowiem stanowią teren polodowcowy, co można zauważyć po występujących tutaj wzgórzach morenowych. Oczywiście do tego należy dodać przepiękne krajobrazy oraz powstałą tutaj infrastrukturę. W ten sposób rysuje się nam obraz wakacji idealnych. Na szczęście przy budowie tejże infrastruktury nie zapomniano o zachowaniu unikalności przyrody, gdyż drugiej takiej na całym świecie nie znajdziemy. Mazury kojarzyć się nam mogą nie tylko z mnogością jezior i unikalnością gatunkową przyrody, ale także z nieograniczonymi możliwościami żeglowania. Liczne obozy harcerskie, żeglarskie, ogniska rozpalane co wieczór i szanty to elementy nieodłączne od udanych letnich wakacji. Dlatego też na Mazurach dba się o to, aby element przyrodniczy był łączony z elementem kulturowym. Szczególnie odnosi się to do organizowanych tutaj obozów dla dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, że Mazury zostały określone prawdziwym cudem natury.

Historię można wykorzystać

Historię można wykorzystać Są w naszym kraju regiony, które przez lata były boleśnie doświadczane. Są to najczęściej regiony, do których nie tylko Polska zgłaszała swoje prawa, a mieszkańcy tych regionów zachowywali swoją odrębność nie tylko językową, lecz również odrębność kulturową. Do takich regionów można śmiało zaliczyć Mazury. Pierwotnie jako państwo Prusów, z którymi Polska prowadziła długo wojny. Później podbici na zlecenie polskich książąt przez krzyżaków i długo przez nich rządzonych. Historia nie oszczędzała tego regionu, szczególnie w latach wojennych XX wieku. Na terenie Mazur jest wiele pamiątek związanych z czasem niełatwą historią tego regionu. Są to jednak pamiątki, które warto promować i pokazywać. Mazury to nie tylko zamki krzyżackie, to nie tylko kompleks bunkrów hitlerowskich w Gierłoży, ale również wiele innych miejsc, często zapomnianych, do których warto zaglądnąć i poznać historię tego regionu. Kiedy pojedziecie więc na Mazury, to nie tylko odwiedzajcie znane miejscowości jak Kętrzyn, Olsztyn, Ryn, ale również warto zajrzeć w okolice takich miejscowości jak Ełk, gdzie może nie ma imponujących miejsc do zwiedzania, ale właśnie tam zachował się ten duch i można odwiedzić liczne miejsca, które pokażą, jak Mazury naprawdę kiedyś funkcjonowały i jak żyli ich rdzenni mieszkańcy. Naprawdę warto.

Wakacje z pożytkiem

Wakacje z pożytkiem Mazury są świetnym miejscem na letni wypoczynek, ale nie tylko. Jak pokazuje rzeczywistość, jest to również świetne miejsce, w którym każdego roku odbywają się liczne obozy. Mamy tutaj na myśli zarówno obozy żeglarskie jak również i obozy harcerskie. Wszak nie tylko ogrom jezior, ale także bardzo liczne tereny leśne, szlaki piesze i rowerowe oraz mnóstwo atrakcji to charakterystyczny dla Mazur element. Nie ulega jednak wątpliwości, że Mazury są w głównym stopniu kojarzone z jeziorami. Dlatego też w tym miejscu organizowanych jest wiele obozów żeglarskich. Pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów, osoby w każdym wieku mogą nauczyć się sztuki żeglowania po akwenach wodnych. Należy dodać, że ta przyjemność jest zarezerwowana dla ludzi z każdej grupy wiekowej. Żeglować nauczyć się mogą zatem zarówno dzieci, jak i osoby o wiele od nich starsze. Dla nikogo nie powinno zabraknąć miejsca, gdyż tych obozów w ciągu całego roku jest bardzo dużo. Prowadzone są one w różnych miejscowościach, na różnych akwenach wodnych. A niewątpliwie miejsce to jest idealne do nauki żeglowania. Zarówno ze względu na doskonałe warunki wodne, jak również i całą towarzyszącą obozom oprawę. Z każdym rokiem chętnych na taką przygodę notowanych jest coraz więcej. Nauczyć się tutaj pływać żaglówką i wracać co roku na wakacje to niewątpliwie jest bardzo kusząca perspektywa.

Piękna mazurska jesień

Piękna mazurska jesień Chyba każdy wie, iż jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. To również dobry czas, aby wyjechać na urlop, odpocząć, oczyścić organizm, zrelaksować się, zapomnieć chociaż na krótką chwilę o problemach i o całym świecie. Bardzo dobrym miejscem, aby oderwać się chociaż na chwilę od rzeczywistości są oczywiście Mazury. Jesienią można tam podziwiać jeszcze piękniejsze widoki aniżeli wiosną, latem czy zimą. Mazurski Park Krajobrazowy stanowi dodatkową zachętę do wybrania się w tamte strony na wczasy. Jesienne krajobrazy jeszcze piękniej uwydatniają najważniejsze walory tego parku. Piękne drzewa z pomarańczowymi, czerwonymi i brązowymi liśćmi zachwycają swoim wyglądem, podobnie zresztą jak zwierzęta, które powoli przygotowują się do zimy. Dodatkowym atutem jest również możliwość zobaczenia mazurskiego zachodu słońca, którego widok jest po prostu bezcenny, a zarazem niepowtarzalny. A do tego dochodzą jeszcze bardzo długie, a przy tym bardzo odprężające i relaksujące spacery, które z pewnością pozytywnie wpłyną na samopoczucie wczasowiczów zarówno dużych jak i tych małych. Dlatego każdy, kto nigdy nie był jeszcze w tak wyjątkowym i czarującym miejscu jakim są Mazury, a zastanawia się nad jakimkolwiek wyjazdem powinien tam jechać. Po zobaczeniu tego miejsca z całą pewnością przekona się że warto było.

Malownicze położenie mazur

Malownicze położenie mazur Mazury to region geograficzny, który położony jest w północno-wschodniej Polsce. Warto podkreślić, iż Mazury to region bardzo malowniczy i piękny pod względem położenia. Bardzo wielkim bogactwem Mazur są zdecydowanie jeziora polodowcowe zajmujące 7% powierzchni regionu. Ważne jest przypomnienie, iż Mazury często nazywane są tzw. Krainą tysiąca jezior ze względu na ogromną liczbę jezior, które zajmują powierzchnię ponad jednego hektara. Mazury położone są wśród pięknych lasów, które zajmują trzydzieści procent powierzchni całego regionu. W obszarze tym występuje bardzo dużo ciekawych i różnorodnych gatunków roślin: mech wodny, babka, chaber, głóg i inne oraz zwierząt. Jeżeli już mowa o zwierzętach to należy wspomnieć, iż Mazury zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, w tym wiele ptaków: orły, kruki, czaple, sójki, głuszce i wiele innych. Wśród zwierząt warto wspomnieć o dużej ilości gatunków ryb np. Łosoś, sum, okoń, sieja i inne. Oprócz Mazurskiego Parku Krajobrazowego na Mazurach istnieją inne obszary chronione do których zaliczamy głównie rezerwaty przyrody oraz pomniki przyrody. Można zatem powiedzieć, iż Mazury to ma bardzo malownicze położenie głównie wśród jezior, lasów, zwierząt, ale przede wszystkim wśród bardzo pięknego krajobrazu, który skusi wielu turystów do odwiedzenia tej części Polski.