Kategorie

Wpisy

O serwisie

Mazury uchodzą za jeden z atrakcyjniejszych regionów Polski. Nic więc dziwnego, że każdego roku przybywa w to miejsce ogromna ilość turystów. Tym samym jest okazja dla miejscowych przedsiębiorców, aby co nieco zarobić. Mowa oczywiście o punktach gastronomicznych oraz bazie noclegowej. Gdyby nie turyści, miejsce to byłoby cichym spokojnym regionem, a być może totalnym, nieprzebytą gęstwiną. Jednakże na szczęście tak nie jest. Wielu turystów przyjeżdżających na Mazury postanawia skorzystać z oferty pól namiotowych lub też małych domków campingowych. Jeśli bowiem poczuć klimat tego regionu, to najlepiej w ten sposób. Na Mazurach odnajdziemy sporą ilość kwater prywatnych, pensjonatów i domów wypoczynkowych oraz oczywiście hoteli. To tak z myślą o tych, którzy mają nieco większe wymagania niż te proponowane na polach namiotowych i w domkach campingowych. Najsłynniejszym obecnie hotelem w tym regionie wydaje się być Gołębiewski, mający swoją siedzibę w Mikołajkach. Wróćmy jednak do pól namiotowych i domków campingowych, bo tam tkwi esencja poznania atmosfery Mazur. Wieczorne ognisko z zachodzącym w tle słońcem, gitara, śpiew i najbliżsi zgromadzeni przy tym ognisku to najlepsza reklama mazurskich nocy. akcesoria motocyklowe poznań koszykłwka olsztyn http://kulturystyka.pl/jak-stosowac-monohydrat-kreatyny/

Wpisy z Maj, 2013

Mazurska zima

Mazurska zima Mogłoby się wydawać, że na Mazurach jedynie latem tętni życie, a zimą stają się one krainą wyludnioną, cichą, oczekującą kolejnego lata. Jednakże tak naprawdę nic z tych rzeczy. Także w okresie zimowym na Mazury przyjeżdża wielu turystów, gdyż jest tam wtedy co robić. Być może tych turystów nie jest aż tak wiele jak w lecie, ale są i oczekują odpowiednich atrakcji. Co zatem Mazury mogą zaproponować przyjeżdżającym tutaj ludziom w okresie zimy. Wprawdzie nie są to góry, ale również w tym regionie możemy spotkać się z wieloma wzniesieniami, a co za tym idzie, mamy tu wyciągi narciarskie i możliwości uprawiania białego szaleństwa. Kolejną atrakcją Mazur, z której można z powodzeniem korzystać tutaj w okresie zimowym są bojery. Gdy jeziora zamarzają, jest to najlepszy okres do tego, by poślizgać się po nich z żaglem. Taka mała namiastka letniego żeglowania po jeziorach. Skoro już mowa o przebywaniu na jeziorach to nie można pominąć trzech innych atrakcji zimowych. Są nimi icesurfing, nurkowanie oraz wędkarstwo. Jak na warunki zimowe, to trzeba przyznać, że Mazury prezentują się bardzo okazale. Oczywiście nawet jeśli nikt nie będzie korzystał z żadnej z powyższych atrakcji, to już sam fakt przebywania w tak specyficznym klimacie powinien być wystarczającym argumentem za przyjechaniem zimą na Mazury. W każdym razie tego samego zdania jest właśnie wielu Polaków, którzy tu przyjeżdżają.

Mazurskie perełki architektury

Mazurskie perełki architektury Mazury, dla większości jest mekka dla żeglarzy. Owszem położenie w tym regionie tylu pławnych akwenów wodnych i do tego w tak cudownym otoczeniu przyrody powoduje, ze Mazury są wręcz rajem dla miłośników sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, czy też kajakarstwo, jednak Mazury to nie tylko sporty i przyroda. Mało kto kojarzy Mazury z perełkami architektury, jakie można spotkać w tym regionie. Do najsłynniejszych takich budowli należy chyba maryjne sanktuarium w Świętej Lipce. W tej bazylice mniejszej umieszczone są wspaniałe organy, pochodzące z okresu baroku. Sama bazylika jest perełką samą w sobie, nic dziwnego, że przyjeżdżają do niej nie tylko wierni ale również liczni turyści poszukujący wspaniałych wrażeń. Do perełek architektury Mazur można zaliczyć niewątpliwie późniejszą budowlę jaką jest Twierdza Boyen, wybudowana w drugiej połowie XIX wieku w Giżycku w przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin oraz Kisajno. Twierdza ta była jedną z najważniejszych elementów obronnych tego regionu. Trzeba dodać, że z miastem połączona twierdza jest unikalnym mostem obrotowym. Ale nie tylko murami obronnymi słynne są Mazury. Do perełek architektury należy również piramida znajdująca się w miejscowości Rapa. Wspomniana piramida to jest grobowiec rodziny Farenheit i został zbudowany na wzór piramid egipskich na początku XIX wieku. Badacze twierdzą, że do dzisiejszego czasu mimo zdewastowania podczas II Wojny Światowej, piramida gromadzi w sobie dobrą energię.

Bogactwo naturalne nie do opisania

Bogactwo naturalne nie do opisania Przede wszystkim mówiąc o naszych polskich Mazurach trzeba zaznaczyć, iż żadne słowa nie odzwierciedlą faktycznego ich piękna. I nie chodzi tutaj bynajmniej o jakieś spojrzenie subiektywne. Mazury jako region turystyczny naszego kraju porusza serca nawet tych zatwardziałych mieszczuchów. Nie da się ukryć, że jest to nasze naturalne bogactwo, którego powinniśmy z niezwykłą starannością chronić. Nie na darmo powstało hasło reklamowe, iż to Mazury są cudem natury, bo faktycznie są. Co zatem składa się na piękno tego niezwykłego regionu? Niewątpliwie na pierwszym miejscu należy wymienić piękne jeziora. Jest ich całe mnóstwo ze Śniardwym, czyli największym spośród tych jezior. Jest to oczywiście raj dla żeglarzy, ale nie tylko. W tym miejscu można również podziwiać unikalne formy przyrody. Niespotykane w innych miejscach gatunki roślin i zwierząt są tym, na co polują turyści. Oprócz jezior mamy wspaniałe kanały, po których z powodzeniem możemy pływać kajakiem. Niewątpliwie jest to forma rekreacji, która coraz bardziej zyskuje wśród Polaków. Mamy wspaniałe wzniesienia morenowe, mamy wiele ośrodków wypoczynkowych, które każdego roku goszczą ogromne ilości przyjeżdżających tutaj turystów. Nie ma im się co dziwić, wszak drugiego takiego miejsca ani w naszym kraju, ani też poza jego granicami z pewnością nie ma.

Nie tylko mekka dla żeglarzy

Nie tylko mekka dla żeglarzy Mazury dla wielu naszych rodaków kojarzą się przede wszystkim ze sportami wodnymi oraz żeglarstwem. Nie ma nic w tym dziwnego – przecież na jeziorach, których tu nie brakuje, można pływać ile dusza zapragnie, baza żeglarska jest całkiem spora, ceny są przystępne, nic więc dziwnego, że wielu rodzimych miłośników żeglarstwa, ale i nie tylko rodzimych ściąga do krainy Tysiąca Jezior i pragnie oddać się temu pięknemu sportowi. Dla tego regionu jest to na pewno wspaniała sprawa – przecież właśnie ci ludzie pozostawiają tu całkiem niezłe pieniądze, a turystyka jest jednym z podstawowych źródeł tego regionu. Ale trzeba jednak sobie powiedzieć, ze nie tylko żeglarstwo przyciąga do tego przepięknego regionu turystów. Mazury to również miejsce, gdzie współczesność przeplata się z historią. Trzeba przecież pamiętać, że Mazury były zdobyte i rządzone przez wiele lat przez Zakon Najświętszej Marii Panny czyli popularnych Krzyżaków. To na tych terenach rycerze ci zbudowali wiele zamków oraz warowni, których sporo dotrwało do dzisiejszych czasów i warte sa odwiedzenia. Po tych czasach zostało również wiele miast i miasteczek, których architektura niewiele się zmieniała od tego czasu – do takich perełek należy między innymi małe miasteczko Ryn, gdzie zachował się wspaniały zamek krzyżacki, obecnie pełniący funkcję hotelu.

Aktywny wypoczynek pod mazurskim niebem

Aktywny wypoczynek pod mazurskim niebem Mazury są jednym z bardziej znanych regionów turystycznych w naszym kraju. Oprócz gór i morza stanowią najbardziej atrakcyjne miejsce dla turystów w Polsce. Każdego roku, szczególnie w okresie letnim, region ten jest odwiedzany przez ogromne ilości spragnionych wrażeń i wypoczynku Polaków oraz turystów z zagranicy. Nie da się ukryć, że jest to oczko w głowie Polskiej Izby Turystyki oraz przedsiębiorców z Mazur. Jeśli już udajemy się w ten region, warto jest zadbać o atrakcje. Bynajmniej nie powinniśmy tylko siedzieć nad jeziorem i odpoczywać, bo tak naprawdę nie poznamy wówczas Mazur w pełni. Warto jest zatem skorzystać z jednej z wielu atrakcji, jakie są tutaj proponowane. Przede wszystkim warto jest spędzić czas na Mazurach w sposób aktywny. Możliwości ku temu mamy ogrom. Proponowane są spływy kajakowe, możliwość nurkowania, jazda konna, wypożyczalnie rowerów wraz ze wspaniałymi trasami do przemierzania tym środkiem transportu. Ponadto mamy również możliwość skorzystania z rejsów statkiem po mazurskich jeziorach, jachtem lub nawet możliwość wędkowania. To wszystko w otoczeniu wyjątkowo pięknej przyrody, jakiej nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Cóż zatem, chyba nikogo nie dziwi fakt, iż każdego roku na Mazury przyjeżdża aż tak ogromna ilość turystów. Skuteczna promocja regionu sprawia, że jest ich coraz więcej z każdym rokiem.

Kilka powodów dla których warto przyjechać na Mazury

Kilka powodów dla których warto przyjechać na Mazury Możemy się cieszyć, ze właśnie w naszym kraju znajduje się region, który jest zakwalifikowany jako jeden z siedmiu w Europie do którego trzeba przyjechać. Ten region to Mazury. Wiadomo, dla wielu naszych rodaków Mazury kojarzą się przede wszystkim z jeziorami na których spędzają swoje wakacje żeglując, ale to nie wszystkie powody, dla których warto odwiedzić ten piękny i bogaty w atrakcje region Polski. Ale od początku, wiadomo bowiem, ze Mazury mają bogatą historię, która nie tylko jest ściśle związana z naszym krajem, ale również z losami całej Europy. Niedaleko Kętrzyna położony jest kompleks umocnień i bunkrów Wolfschanze – Wilczy Szaniec, wybudowany jako polowa kwatera Hitlera. To właśnie w tym miejscu grupa spiskowców dokonała nieudanego zamachu na Hitlera. Niewątpliwie warto zobaczyć to co pozostało z tego wielkiego kompleksu i poznać ciekawe historie związane z tym miejscem. Mazury to również miejsce, gdzie rządzili Krzyżacy. Również po nich pozostały liczne pamiątki, które warto zobaczyć. Do jednych z nich należy przepiękny zamek w miejscowości Ryn. Zamek jest w bardzo dobrym stanie, obecnie urządzono w tych murach hotel, jednak zachowując oryginalny styl i atmosferę. Nie można odwiedzać Mazur i nie odwiedzić sanktuarium w Świętej Lipce – gdzie znajdują się jedne z piękniejszych organ, połączonych z ruchomymi figurkami. Warto tu przyjechać.

Prawdziwy cud natury

Prawdziwy cud natury W ubiegłej dekadzie organizacja „New7Wonders” pochodząca ze Szwajcarii ogłosiła konkurs na siedem nowych cudów natury. Wśród wielu zgłoszonych propozycji znalazły się również trzy polskie regiony, w tym ten uznawany za wyjątkowo piękny, czyli Mazury. Hasłem, które zostało w konkursie przypisane do naszego eksportowego regionu kraju było: Mazury, cud natury. W pierwszym etapie głosowano na ponad czterysta propozycji. Spośród nich do kolejnego etapu dostało się 261 miejsc, w tym również i region mazurski. Mazurskie jeziora startowały w konkursie w kategorii „krajobrazy i formy polodowcowe”. W lipcu roku 2009 Mazury stanęły na pierwszym miejscu w tej właśnie kategorii. W tym samym miesiącu Mazury dostały się do półfinałowej rozgrywki. Następnie region mazurski przeszedł do ostatniego etapu, czyli finału. W tym momencie znalazł się on w grupie najpiękniejszych 28 miejsc na świecie. Ostatecznie w roku 2011 ogłoszono nowych siedem cudów natury, ale Mazurom nie udało się znaleźć w tym gronie. Jednakże możemy być dumni, gdyż Mazury i tak zostały uznane za jedne z najpiękniejszych. Znalazły się w gronie czternastu najwyżej sklasyfikowanych. Tym samym to, o czym my Polacy wiedzieliśmy od dawna, stało się jawne dla całego świata. Mazury faktycznie stanowią prawdziwy cud natury.\

Mazury raj dla żeglarzy

Mazury raj dla żeglarzy Jest takie miejsce w naszym kraju, o którym marzy każdy miłośnik żeglarstwa. Jest takie miejsce w naszym kraju, które o miłośnikach żeglarstwa dba i które wita ich każdego roku z otwartymi rękami. To miejsce to Kraina Tysiąca Jezior – czyli Mazury. Wbrew potocznej nazwie, na Mazurach jest około 3000 mniejszych i większych jezior, z których bardzo duża część przeznaczona jest właśnie do uprawiania tego wspaniałego sportu jakim jest żeglarstwo. Większość z tych jezior jest połączone licznymi kanałami, dzięki którym można pływać nie tylko po jednym akwenie, ale również po innych. O tym, jak ważni są dla tego regionu miłośnicy sportów wodnych może świadczyć fakt, powstawania co raz to nowych wiosek żeglarskich, dzięki którym żeglarze mogą czuć się na Mazurach jak w domu. Stolicą żeglarzy okrzyknięto Giżycko i jest to chyba bardzo dobre posunięcie. Położone na dwoma jeziorami miasto robi wiele, by przyciągnąć żeglarzy. Organizowane są dla nich przeróżne imprezy, również te rangi mistrzowskiej kraju, w których miłośnicy żagli mogą się wykazać. Mazury dbają o bezpieczeństwo żeglarzy – w roku 2011 uruchomiono system bezpieczeństwa, który ostrzega miłośników sportów wodnych przez niebezpieczeństwami jakie niesie ze sobą zmienna pogoda. To wszystko powoduje, ze żeglarze odwzajemniają tą miłość i przyjeżdżają tu każdego roku co raz liczniej.

Mazury są warte wizyty

Mazury są warte wizyty Mazury już od dawna się cieszyły dobrą renomą nie tylko pośród turystów. Ten region naszego kraju, ma wiele zalet, które nie można, ale trzeba docenić. Kraina Tysiąca Jezior jak nazywane są mazury oferują nie tylko możliwość pływania na wspaniałych jeziorach, ale również prawie pierwotną przyrodę i wspaniałe widoki, których nie ma w całej Europie. Nic dziwnego, że Mazury były nominowane do siedmiu nowych cudów świata, a nawet doszły do finału tego plebiscytu. Jeszcze nie tak dawno, dla turystów nie było przygotowanych wiele atrakcji. Więcej się starano o żeglarzy, którzy ściągali nad mazurskie jeziora tłumnie z całej Polski i nie tylko. Obecnie wiele się zmieniło. Mieszkańcy Mazur dostrzegają fakt, że z turystyki można czerpać całkiem niezłe zyski, jednak trzeba wcześniej trochę zainwestować, by przyciągnąć turystę do siebie. Większości się to udało. Mazury przyciągają coraz większą rzeszę turystów, którzy są spragnieni nie leżakowania na zatłoczonych plażach, ale szukają czegoś więcej – ciszy i spokoju, czystego powietrza, kontaktu z naturą, ale także mogą spotkać pamiątki z przeszłości, takie jak zamki krzyżackie, czy też słynny już kompleks niedaleko Kętrzyna – Wolfschanze – czyli kwatera Hitlera. Mazury warto odwiedzać nie tylko podczas letnich wakacji, ale również warto tu przyjechać po sezonie i podziwiać piękną mazurską przyrodę.

Perełki historyczne Mazur

Perełki historyczne Mazur O ile dla większości Mazury kojarzą się z możliwością uprawiania cudownego sportu wodnego jakim jest żeglarstwo, to są również tacy, którzy doceniają ten region zupełnie za coś innego. Można się zastanawiać, o co tu chodzi. Mazury to nie tylko współczesność, ale również przepiękna, choć czasem również bolesna historia, po której pozostało wiele wspaniałych pamiątek, które nie tylko warto, ale wręcz trzeba zobaczyć. Do jednych z piękniejszych miejscowości mazurskich zalicza się Giżycko. Dla żeglarzy to oczywiście możliwość pływania na jeziorze, ale dla innych – możliwość zobaczenia jednej z ważniejszych budowli dla obronności tego regionu – twierdzy Boyen. Ta wybudowana w XIX wieku twierdza położona jest na powierzchni 100 ha, pomiędzy dwoma jeziorami – Niegocin oraz Kisajno. Całość jest otoczona przeszło 2 km murem, a dostęp do fortu ze strony miasta był poprzez działający do dzisiaj unikalny most obrotowy. Ale Mazury to również starsza historia. Przecież na Mazurach było wcześniej państwo krzyżackie, a liczne budowle takie jak wspaniały zamek w Rynie warte są zobaczenia. Mazury są pełne perełek, o których często mało kto wie. Na pewno taką perełką są mosty w Stańczykach – zbudowane w pierwszej połowie XX wieku – do dzisiejszego dnia są jednymi z najwyższych mostów kolejowych w Polsce.