Kategorie

Wpisy

O serwisie

Mazury uchodzą za jeden z atrakcyjniejszych regionów Polski. Nic więc dziwnego, że każdego roku przybywa w to miejsce ogromna ilość turystów. Tym samym jest okazja dla miejscowych przedsiębiorców, aby co nieco zarobić. Mowa oczywiście o punktach gastronomicznych oraz bazie noclegowej. Gdyby nie turyści, miejsce to byłoby cichym spokojnym regionem, a być może totalnym, nieprzebytą gęstwiną. Jednakże na szczęście tak nie jest. Wielu turystów przyjeżdżających na Mazury postanawia skorzystać z oferty pól namiotowych lub też małych domków campingowych. Jeśli bowiem poczuć klimat tego regionu, to najlepiej w ten sposób. Na Mazurach odnajdziemy sporą ilość kwater prywatnych, pensjonatów i domów wypoczynkowych oraz oczywiście hoteli. To tak z myślą o tych, którzy mają nieco większe wymagania niż te proponowane na polach namiotowych i w domkach campingowych. Najsłynniejszym obecnie hotelem w tym regionie wydaje się być Gołębiewski, mający swoją siedzibę w Mikołajkach. Wróćmy jednak do pól namiotowych i domków campingowych, bo tam tkwi esencja poznania atmosfery Mazur. Wieczorne ognisko z zachodzącym w tle słońcem, gitara, śpiew i najbliżsi zgromadzeni przy tym ognisku to najlepsza reklama mazurskich nocy. wakacje spa nad morzem Kartki świąteczne z logo

Wpisy z kategorii Atrakcje

Mazurskie perełki architektury

Mazurskie perełki architektury Mazury, dla większości jest mekka dla żeglarzy. Owszem położenie w tym regionie tylu pławnych akwenów wodnych i do tego w tak cudownym otoczeniu przyrody powoduje, ze Mazury są wręcz rajem dla miłośników sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, czy też kajakarstwo, jednak Mazury to nie tylko sporty i przyroda. Mało kto kojarzy Mazury z perełkami architektury, jakie można spotkać w tym regionie. Do najsłynniejszych takich budowli należy chyba maryjne sanktuarium w Świętej Lipce. W tej bazylice mniejszej umieszczone są wspaniałe organy, pochodzące z okresu baroku. Sama bazylika jest perełką samą w sobie, nic dziwnego, że przyjeżdżają do niej nie tylko wierni ale również liczni turyści poszukujący wspaniałych wrażeń. Do perełek architektury Mazur można zaliczyć niewątpliwie późniejszą budowlę jaką jest Twierdza Boyen, wybudowana w drugiej połowie XIX wieku w Giżycku w przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin oraz Kisajno. Twierdza ta była jedną z najważniejszych elementów obronnych tego regionu. Trzeba dodać, że z miastem połączona twierdza jest unikalnym mostem obrotowym. Ale nie tylko murami obronnymi słynne są Mazury. Do perełek architektury należy również piramida znajdująca się w miejscowości Rapa. Wspomniana piramida to jest grobowiec rodziny Farenheit i został zbudowany na wzór piramid egipskich na początku XIX wieku. Badacze twierdzą, że do dzisiejszego czasu mimo zdewastowania podczas II Wojny Światowej, piramida gromadzi w sobie dobrą energię.

Aktywny wypoczynek pod mazurskim niebem

Aktywny wypoczynek pod mazurskim niebem Mazury są jednym z bardziej znanych regionów turystycznych w naszym kraju. Oprócz gór i morza stanowią najbardziej atrakcyjne miejsce dla turystów w Polsce. Każdego roku, szczególnie w okresie letnim, region ten jest odwiedzany przez ogromne ilości spragnionych wrażeń i wypoczynku Polaków oraz turystów z zagranicy. Nie da się ukryć, że jest to oczko w głowie Polskiej Izby Turystyki oraz przedsiębiorców z Mazur. Jeśli już udajemy się w ten region, warto jest zadbać o atrakcje. Bynajmniej nie powinniśmy tylko siedzieć nad jeziorem i odpoczywać, bo tak naprawdę nie poznamy wówczas Mazur w pełni. Warto jest zatem skorzystać z jednej z wielu atrakcji, jakie są tutaj proponowane. Przede wszystkim warto jest spędzić czas na Mazurach w sposób aktywny. Możliwości ku temu mamy ogrom. Proponowane są spływy kajakowe, możliwość nurkowania, jazda konna, wypożyczalnie rowerów wraz ze wspaniałymi trasami do przemierzania tym środkiem transportu. Ponadto mamy również możliwość skorzystania z rejsów statkiem po mazurskich jeziorach, jachtem lub nawet możliwość wędkowania. To wszystko w otoczeniu wyjątkowo pięknej przyrody, jakiej nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Cóż zatem, chyba nikogo nie dziwi fakt, iż każdego roku na Mazury przyjeżdża aż tak ogromna ilość turystów. Skuteczna promocja regionu sprawia, że jest ich coraz więcej z każdym rokiem.

Perełki historyczne Mazur

Perełki historyczne Mazur O ile dla większości Mazury kojarzą się z możliwością uprawiania cudownego sportu wodnego jakim jest żeglarstwo, to są również tacy, którzy doceniają ten region zupełnie za coś innego. Można się zastanawiać, o co tu chodzi. Mazury to nie tylko współczesność, ale również przepiękna, choć czasem również bolesna historia, po której pozostało wiele wspaniałych pamiątek, które nie tylko warto, ale wręcz trzeba zobaczyć. Do jednych z piękniejszych miejscowości mazurskich zalicza się Giżycko. Dla żeglarzy to oczywiście możliwość pływania na jeziorze, ale dla innych – możliwość zobaczenia jednej z ważniejszych budowli dla obronności tego regionu – twierdzy Boyen. Ta wybudowana w XIX wieku twierdza położona jest na powierzchni 100 ha, pomiędzy dwoma jeziorami – Niegocin oraz Kisajno. Całość jest otoczona przeszło 2 km murem, a dostęp do fortu ze strony miasta był poprzez działający do dzisiaj unikalny most obrotowy. Ale Mazury to również starsza historia. Przecież na Mazurach było wcześniej państwo krzyżackie, a liczne budowle takie jak wspaniały zamek w Rynie warte są zobaczenia. Mazury są pełne perełek, o których często mało kto wie. Na pewno taką perełką są mosty w Stańczykach – zbudowane w pierwszej połowie XX wieku – do dzisiejszego dnia są jednymi z najwyższych mostów kolejowych w Polsce.

Historię można wykorzystać

Historię można wykorzystać Są w naszym kraju regiony, które przez lata były boleśnie doświadczane. Są to najczęściej regiony, do których nie tylko Polska zgłaszała swoje prawa, a mieszkańcy tych regionów zachowywali swoją odrębność nie tylko językową, lecz również odrębność kulturową. Do takich regionów można śmiało zaliczyć Mazury. Pierwotnie jako państwo Prusów, z którymi Polska prowadziła długo wojny. Później podbici na zlecenie polskich książąt przez krzyżaków i długo przez nich rządzonych. Historia nie oszczędzała tego regionu, szczególnie w latach wojennych XX wieku. Na terenie Mazur jest wiele pamiątek związanych z czasem niełatwą historią tego regionu. Są to jednak pamiątki, które warto promować i pokazywać. Mazury to nie tylko zamki krzyżackie, to nie tylko kompleks bunkrów hitlerowskich w Gierłoży, ale również wiele innych miejsc, często zapomnianych, do których warto zaglądnąć i poznać historię tego regionu. Kiedy pojedziecie więc na Mazury, to nie tylko odwiedzajcie znane miejscowości jak Kętrzyn, Olsztyn, Ryn, ale również warto zajrzeć w okolice takich miejscowości jak Ełk, gdzie może nie ma imponujących miejsc do zwiedzania, ale właśnie tam zachował się ten duch i można odwiedzić liczne miejsca, które pokażą, jak Mazury naprawdę kiedyś funkcjonowały i jak żyli ich rdzenni mieszkańcy. Naprawdę warto.

Wakacje z pożytkiem

Wakacje z pożytkiem Mazury są świetnym miejscem na letni wypoczynek, ale nie tylko. Jak pokazuje rzeczywistość, jest to również świetne miejsce, w którym każdego roku odbywają się liczne obozy. Mamy tutaj na myśli zarówno obozy żeglarskie jak również i obozy harcerskie. Wszak nie tylko ogrom jezior, ale także bardzo liczne tereny leśne, szlaki piesze i rowerowe oraz mnóstwo atrakcji to charakterystyczny dla Mazur element. Nie ulega jednak wątpliwości, że Mazury są w głównym stopniu kojarzone z jeziorami. Dlatego też w tym miejscu organizowanych jest wiele obozów żeglarskich. Pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów, osoby w każdym wieku mogą nauczyć się sztuki żeglowania po akwenach wodnych. Należy dodać, że ta przyjemność jest zarezerwowana dla ludzi z każdej grupy wiekowej. Żeglować nauczyć się mogą zatem zarówno dzieci, jak i osoby o wiele od nich starsze. Dla nikogo nie powinno zabraknąć miejsca, gdyż tych obozów w ciągu całego roku jest bardzo dużo. Prowadzone są one w różnych miejscowościach, na różnych akwenach wodnych. A niewątpliwie miejsce to jest idealne do nauki żeglowania. Zarówno ze względu na doskonałe warunki wodne, jak również i całą towarzyszącą obozom oprawę. Z każdym rokiem chętnych na taką przygodę notowanych jest coraz więcej. Nauczyć się tutaj pływać żaglówką i wracać co roku na wakacje to niewątpliwie jest bardzo kusząca perspektywa.

Malownicze położenie mazur

Malownicze położenie mazur Mazury to region geograficzny, który położony jest w północno-wschodniej Polsce. Warto podkreślić, iż Mazury to region bardzo malowniczy i piękny pod względem położenia. Bardzo wielkim bogactwem Mazur są zdecydowanie jeziora polodowcowe zajmujące 7% powierzchni regionu. Ważne jest przypomnienie, iż Mazury często nazywane są tzw. Krainą tysiąca jezior ze względu na ogromną liczbę jezior, które zajmują powierzchnię ponad jednego hektara. Mazury położone są wśród pięknych lasów, które zajmują trzydzieści procent powierzchni całego regionu. W obszarze tym występuje bardzo dużo ciekawych i różnorodnych gatunków roślin: mech wodny, babka, chaber, głóg i inne oraz zwierząt. Jeżeli już mowa o zwierzętach to należy wspomnieć, iż Mazury zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, w tym wiele ptaków: orły, kruki, czaple, sójki, głuszce i wiele innych. Wśród zwierząt warto wspomnieć o dużej ilości gatunków ryb np. Łosoś, sum, okoń, sieja i inne. Oprócz Mazurskiego Parku Krajobrazowego na Mazurach istnieją inne obszary chronione do których zaliczamy głównie rezerwaty przyrody oraz pomniki przyrody. Można zatem powiedzieć, iż Mazury to ma bardzo malownicze położenie głównie wśród jezior, lasów, zwierząt, ale przede wszystkim wśród bardzo pięknego krajobrazu, który skusi wielu turystów do odwiedzenia tej części Polski.

Nie tylko jeziora

Nie tylko jeziora Jeziora na Mazurach mamy bardzo unikalne i wyjątkowe. Jednakże trzeba powiedzieć z pewnością, że Mazury to nie tylko jeziora, ale szereg innych atrakcji, z których możemy skorzystać. W Łynie, jednej z miejscowości mazurskiej, możemy bowiem spotkać się z ośrodkiem jeździeckim. Jeśli ktoś lubi konie, jazda na wierzchowcach jest jego pasją, to w tym ośrodku może połączyć przyjemne z pożytecznym. W okresie wakacyjnym są tutaj bowiem organizowane kursy na instruktora jazdy konnej. Całemu kursowi patronuje Polski Związek Jeździectwa, co podwyższa jego prestiż. Kurs jest prowadzony przez wysoko wykwalifikowanych instruktorów jeździectwa, co gwarantuje wysoki poziom prowadzonych zajęć. Merytorycznie sam kurs nie jest jedynym aspektem, na który składa się atrakcyjność takich wakacji. Miejsce jego odbywania się to bardzo piękna okolica, co niewątpliwie również ma wpływ na udane wakacje z końmi. Oczywiście, aby móc wziąć udział w takim kursie, należy spełnić określone wymagania, w tym także posiadać srebrną odznakę Polskiego Związku Jeździeckiego lub zdać egzamin na jej poziomie. Warto więc wybrać się na nasze polskie Mazury nie tylko żeglować, odpoczywać nad brzegiem jeziora, ale można czas wakacji spędzić w całkiem inny, a zarazem pożyteczny sposób, a tych jest sporo.

Mazurskie imprezowanie

Mazurskie imprezowanie Mazury to nie tylko żeglowanie, przesiadywanie przy ognisku i podziwianie pięknej przyrody, ale w tym regionie zadbano o szereg innych atrakcji, które również przyciągają tu sporą rzeszę turystów. Niewątpliwie do najbardziej powszechnych atrakcji, z którymi nam się mogą kojarzyć Mazury są regaty. Tych w tym regionie nie brakuje w ciągu całego sezonu. Oprócz regat warto zwrócić uwagę również na różne spotkania harcerzy, które się tutaj odbywają. Oprócz spotkań kilkudniowych lub weekendowych, w okresie letnim na Mazurach odbywają się oczywiście obozy harcerskie. Nie może w tym miejscu zabraknąć również zawodów wędkarskich. Skoro bowiem są jeziora, a w nich ryby, to muszą być i wędkarze. Jednakże zarówno regaty, obozy harcerskie jak i zawody wędkarskie są skierowane do określonej grupy odbiorców. Tymczasem na Mazurach każdego roku odbywają się imprezy, na które mogą przyjeżdżać wszyscy ludzie niezależnie od swoich zainteresowań, pasji i umiejętności. Wśród tych największych imprez rozrywkowych warto zwrócić uwagę na Mrągowo i odbywający się tam Piknik Country oraz Mazurską Noc Kabaretową. Te dwie imprezy gromadzą ogromną publiczność, a z każdym rokiem ich popularność stale rośnie. Jeśli ktoś nie jest w stanie dojechać na Mazury, to może śledzić Mrągowskie imprezy w telewizji. A to tylko dwie z wielu imprez rozrywkowych, z jakimi możemy się spotkać na Mazurach.

Atrakcje wyjątkowe

Atrakcje wyjątkowe Nikt nie ma wątpliwości, że Mazury są bardzo wyjątkowym regionem naszego kraju. Jednakże do tego trzeba dodać, że unikalna przyroda, cudowne krajobrazy to jeszcze nie wszystko. Pójdźmy nawet dalej. Same jeziora i żeglowanie po nich to jeszcze nie wszystko, co Mazury oferują osobom, które tutaj przyjeżdżają. W tym miejscu mamy bowiem szereg specyficznych atrakcji, z których warto jest skorzystać. Przykładem mogą być loty balonem nad tym regionem kraju. Jeśli już jesteśmy w powietrzu, to pewną alternatywą dla balonu może być przelot nad Mazurami motolotnią. Z pewnością z tej perspektywy Mazury mogą być jeszcze piękniejsze. Jeśli komuś jest mało, to może skorzystać z oferty skoku ze spadochronem. Ta jest proponowana głównie w Elblągu oraz w Gryźlinach koło Olsztynka. Atrakcji w tym regionie z pewnością mamy ogromne ilości, ale w tym miejscu zwróćmy uwagę na jeszcze trzy wyjątkowe. Jedną z nich jest kolejka wąskotorowa mająca swoją siedzibę w Ełku. Warto również udać się do Giżycka i tam odwiedzić Wieżę Ciśnień. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawe miejsce. Warto również udać się do Kętrzyna, aby tam zobaczyć konsulat Świętego Mikołaja, który działa przez cały rok. Oczywiście to było tylko kilka z możliwych sposobów spędzenia wolnego czasu na Mazurach. Zatem czegóż więcej chcieć, jak wspaniałych wakacji w cudownym miejscu wraz z ogromną ilością ciekawych atrakcji.