Kategorie

Wpisy

O serwisie

Mazury uchodzą za jeden z atrakcyjniejszych regionów Polski. Nic więc dziwnego, że każdego roku przybywa w to miejsce ogromna ilość turystów. Tym samym jest okazja dla miejscowych przedsiębiorców, aby co nieco zarobić. Mowa oczywiście o punktach gastronomicznych oraz bazie noclegowej. Gdyby nie turyści, miejsce to byłoby cichym spokojnym regionem, a być może totalnym, nieprzebytą gęstwiną. Jednakże na szczęście tak nie jest. Wielu turystów przyjeżdżających na Mazury postanawia skorzystać z oferty pól namiotowych lub też małych domków campingowych. Jeśli bowiem poczuć klimat tego regionu, to najlepiej w ten sposób. Na Mazurach odnajdziemy sporą ilość kwater prywatnych, pensjonatów i domów wypoczynkowych oraz oczywiście hoteli. To tak z myślą o tych, którzy mają nieco większe wymagania niż te proponowane na polach namiotowych i w domkach campingowych. Najsłynniejszym obecnie hotelem w tym regionie wydaje się być Gołębiewski, mający swoją siedzibę w Mikołajkach. Wróćmy jednak do pól namiotowych i domków campingowych, bo tam tkwi esencja poznania atmosfery Mazur. Wieczorne ognisko z zachodzącym w tle słońcem, gitara, śpiew i najbliżsi zgromadzeni przy tym ognisku to najlepsza reklama mazurskich nocy. Najciekawsze, dla wszystkicj zabawy andrzejkowe dla starszych oraz młodszych. Zapraszamy! Najlepszy angielski dla dzieci w Poznaniu www.magnoliapark.pl/sklepy/wittchen

Wpisy z kategorii Natura

Mazurska zima

Mazurska zima Mogłoby się wydawać, że na Mazurach jedynie latem tętni życie, a zimą stają się one krainą wyludnioną, cichą, oczekującą kolejnego lata. Jednakże tak naprawdę nic z tych rzeczy. Także w okresie zimowym na Mazury przyjeżdża wielu turystów, gdyż jest tam wtedy co robić. Być może tych turystów nie jest aż tak wiele jak w lecie, ale są i oczekują odpowiednich atrakcji. Co zatem Mazury mogą zaproponować przyjeżdżającym tutaj ludziom w okresie zimy. Wprawdzie nie są to góry, ale również w tym regionie możemy spotkać się z wieloma wzniesieniami, a co za tym idzie, mamy tu wyciągi narciarskie i możliwości uprawiania białego szaleństwa. Kolejną atrakcją Mazur, z której można z powodzeniem korzystać tutaj w okresie zimowym są bojery. Gdy jeziora zamarzają, jest to najlepszy okres do tego, by poślizgać się po nich z żaglem. Taka mała namiastka letniego żeglowania po jeziorach. Skoro już mowa o przebywaniu na jeziorach to nie można pominąć trzech innych atrakcji zimowych. Są nimi icesurfing, nurkowanie oraz wędkarstwo. Jak na warunki zimowe, to trzeba przyznać, że Mazury prezentują się bardzo okazale. Oczywiście nawet jeśli nikt nie będzie korzystał z żadnej z powyższych atrakcji, to już sam fakt przebywania w tak specyficznym klimacie powinien być wystarczającym argumentem za przyjechaniem zimą na Mazury. W każdym razie tego samego zdania jest właśnie wielu Polaków, którzy tu przyjeżdżają.

Bogactwo naturalne nie do opisania

Bogactwo naturalne nie do opisania Przede wszystkim mówiąc o naszych polskich Mazurach trzeba zaznaczyć, iż żadne słowa nie odzwierciedlą faktycznego ich piękna. I nie chodzi tutaj bynajmniej o jakieś spojrzenie subiektywne. Mazury jako region turystyczny naszego kraju porusza serca nawet tych zatwardziałych mieszczuchów. Nie da się ukryć, że jest to nasze naturalne bogactwo, którego powinniśmy z niezwykłą starannością chronić. Nie na darmo powstało hasło reklamowe, iż to Mazury są cudem natury, bo faktycznie są. Co zatem składa się na piękno tego niezwykłego regionu? Niewątpliwie na pierwszym miejscu należy wymienić piękne jeziora. Jest ich całe mnóstwo ze Śniardwym, czyli największym spośród tych jezior. Jest to oczywiście raj dla żeglarzy, ale nie tylko. W tym miejscu można również podziwiać unikalne formy przyrody. Niespotykane w innych miejscach gatunki roślin i zwierząt są tym, na co polują turyści. Oprócz jezior mamy wspaniałe kanały, po których z powodzeniem możemy pływać kajakiem. Niewątpliwie jest to forma rekreacji, która coraz bardziej zyskuje wśród Polaków. Mamy wspaniałe wzniesienia morenowe, mamy wiele ośrodków wypoczynkowych, które każdego roku goszczą ogromne ilości przyjeżdżających tutaj turystów. Nie ma im się co dziwić, wszak drugiego takiego miejsca ani w naszym kraju, ani też poza jego granicami z pewnością nie ma.

Kilka powodów dla których warto przyjechać na Mazury

Kilka powodów dla których warto przyjechać na Mazury Możemy się cieszyć, ze właśnie w naszym kraju znajduje się region, który jest zakwalifikowany jako jeden z siedmiu w Europie do którego trzeba przyjechać. Ten region to Mazury. Wiadomo, dla wielu naszych rodaków Mazury kojarzą się przede wszystkim z jeziorami na których spędzają swoje wakacje żeglując, ale to nie wszystkie powody, dla których warto odwiedzić ten piękny i bogaty w atrakcje region Polski. Ale od początku, wiadomo bowiem, ze Mazury mają bogatą historię, która nie tylko jest ściśle związana z naszym krajem, ale również z losami całej Europy. Niedaleko Kętrzyna położony jest kompleks umocnień i bunkrów Wolfschanze – Wilczy Szaniec, wybudowany jako polowa kwatera Hitlera. To właśnie w tym miejscu grupa spiskowców dokonała nieudanego zamachu na Hitlera. Niewątpliwie warto zobaczyć to co pozostało z tego wielkiego kompleksu i poznać ciekawe historie związane z tym miejscem. Mazury to również miejsce, gdzie rządzili Krzyżacy. Również po nich pozostały liczne pamiątki, które warto zobaczyć. Do jednych z nich należy przepiękny zamek w miejscowości Ryn. Zamek jest w bardzo dobrym stanie, obecnie urządzono w tych murach hotel, jednak zachowując oryginalny styl i atmosferę. Nie można odwiedzać Mazur i nie odwiedzić sanktuarium w Świętej Lipce – gdzie znajdują się jedne z piękniejszych organ, połączonych z ruchomymi figurkami. Warto tu przyjechać.

Prawdziwy cud natury

Prawdziwy cud natury W ubiegłej dekadzie organizacja „New7Wonders” pochodząca ze Szwajcarii ogłosiła konkurs na siedem nowych cudów natury. Wśród wielu zgłoszonych propozycji znalazły się również trzy polskie regiony, w tym ten uznawany za wyjątkowo piękny, czyli Mazury. Hasłem, które zostało w konkursie przypisane do naszego eksportowego regionu kraju było: Mazury, cud natury. W pierwszym etapie głosowano na ponad czterysta propozycji. Spośród nich do kolejnego etapu dostało się 261 miejsc, w tym również i region mazurski. Mazurskie jeziora startowały w konkursie w kategorii „krajobrazy i formy polodowcowe”. W lipcu roku 2009 Mazury stanęły na pierwszym miejscu w tej właśnie kategorii. W tym samym miesiącu Mazury dostały się do półfinałowej rozgrywki. Następnie region mazurski przeszedł do ostatniego etapu, czyli finału. W tym momencie znalazł się on w grupie najpiękniejszych 28 miejsc na świecie. Ostatecznie w roku 2011 ogłoszono nowych siedem cudów natury, ale Mazurom nie udało się znaleźć w tym gronie. Jednakże możemy być dumni, gdyż Mazury i tak zostały uznane za jedne z najpiękniejszych. Znalazły się w gronie czternastu najwyżej sklasyfikowanych. Tym samym to, o czym my Polacy wiedzieliśmy od dawna, stało się jawne dla całego świata. Mazury faktycznie stanowią prawdziwy cud natury.\

Mazury są warte wizyty

Mazury są warte wizyty Mazury już od dawna się cieszyły dobrą renomą nie tylko pośród turystów. Ten region naszego kraju, ma wiele zalet, które nie można, ale trzeba docenić. Kraina Tysiąca Jezior jak nazywane są mazury oferują nie tylko możliwość pływania na wspaniałych jeziorach, ale również prawie pierwotną przyrodę i wspaniałe widoki, których nie ma w całej Europie. Nic dziwnego, że Mazury były nominowane do siedmiu nowych cudów świata, a nawet doszły do finału tego plebiscytu. Jeszcze nie tak dawno, dla turystów nie było przygotowanych wiele atrakcji. Więcej się starano o żeglarzy, którzy ściągali nad mazurskie jeziora tłumnie z całej Polski i nie tylko. Obecnie wiele się zmieniło. Mieszkańcy Mazur dostrzegają fakt, że z turystyki można czerpać całkiem niezłe zyski, jednak trzeba wcześniej trochę zainwestować, by przyciągnąć turystę do siebie. Większości się to udało. Mazury przyciągają coraz większą rzeszę turystów, którzy są spragnieni nie leżakowania na zatłoczonych plażach, ale szukają czegoś więcej – ciszy i spokoju, czystego powietrza, kontaktu z naturą, ale także mogą spotkać pamiątki z przeszłości, takie jak zamki krzyżackie, czy też słynny już kompleks niedaleko Kętrzyna – Wolfschanze – czyli kwatera Hitlera. Mazury warto odwiedzać nie tylko podczas letnich wakacji, ale również warto tu przyjechać po sezonie i podziwiać piękną mazurską przyrodę.

Piękna mazurska jesień

Piękna mazurska jesień Chyba każdy wie, iż jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. To również dobry czas, aby wyjechać na urlop, odpocząć, oczyścić organizm, zrelaksować się, zapomnieć chociaż na krótką chwilę o problemach i o całym świecie. Bardzo dobrym miejscem, aby oderwać się chociaż na chwilę od rzeczywistości są oczywiście Mazury. Jesienią można tam podziwiać jeszcze piękniejsze widoki aniżeli wiosną, latem czy zimą. Mazurski Park Krajobrazowy stanowi dodatkową zachętę do wybrania się w tamte strony na wczasy. Jesienne krajobrazy jeszcze piękniej uwydatniają najważniejsze walory tego parku. Piękne drzewa z pomarańczowymi, czerwonymi i brązowymi liśćmi zachwycają swoim wyglądem, podobnie zresztą jak zwierzęta, które powoli przygotowują się do zimy. Dodatkowym atutem jest również możliwość zobaczenia mazurskiego zachodu słońca, którego widok jest po prostu bezcenny, a zarazem niepowtarzalny. A do tego dochodzą jeszcze bardzo długie, a przy tym bardzo odprężające i relaksujące spacery, które z pewnością pozytywnie wpłyną na samopoczucie wczasowiczów zarówno dużych jak i tych małych. Dlatego każdy, kto nigdy nie był jeszcze w tak wyjątkowym i czarującym miejscu jakim są Mazury, a zastanawia się nad jakimkolwiek wyjazdem powinien tam jechać. Po zobaczeniu tego miejsca z całą pewnością przekona się że warto było.

Mazurski park krajobrazowy – kusi i zachwyca

Mazurski park krajobrazowy – kusi i zachwyca Dużymi krokami zbliża się sezon wakacyjny a wraz z nim planowanie urlopów. Często przeglądamy oferty różnych biur podróży kusząc się w ostateczności na wycieczki zagraniczne zapominając jakie piękne miejsca mamy we własnym kraju. I tak przykładowo zamiast lecieć w daleką podróż do Egiptu można wybrać się na urocze Mazury. Znajdując się na Mazurach konieczne jest odwiedzenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który swoim pięknym wyglądem wręcz przyciąga do zwiedzania. Mazurski Park Krajobrazowy to park, który chroni przede wszystkim ogromne bogactwo zarówno świata roślin jak i zwierząt a ponad to lasy, torfowiska oraz jeziora. Rozglądając się po parku można zwiedzić kilkanaście bardzo ciekawych i pięknych rezerwatów przyrody. Szczególną uwagę warto skierować w kierunku roślin oraz zwierząt. Wśród roślin z pewnością naszą uwagę przyciągnie wełnianka delikatna, lilia złoto głów, dzwonecznik wonny i inne ciekawe rośliny. Jeżeli chodzi o świat zwierząt to idąc do parku z pewnością spotkamy w nim łosie, bobry, wilki, a także różnego rodzaju ptaki np. Bocian czarny, bielik czy też rybołów. Ponad to warto wspomnieć również o tym, iż od kilku lat trwają przygotowania, aby na części Mazurskiego Parku Krajobrazowego został utworzony Mazurski Park Narodowy. Dlatego też każdy, kto planuje urlop powinien zdecydować się na spędzenie go w tej bardzo przyjaznej i pięknej okolicy.

Niezwykła kraina

Niezwykła kraina Mazury są bogate nie tylko w jeziora, lasy i bory, ale znajduje się też dużo zabytków. W miejscowościach jak Giżycko, Nidzica, Barciany możemy zwiedzić zamki krzyżackie, w Ełku są już tylko ruiny. Zamki krzyżackie pochodzą z XIV wieku, wszystkie posiadają bogatą historię, niektóre uległy zniszczeniom, ale zostały odbudowane i są dzisiaj nie lada atrakcją dla turystów. W Giżycku znajduje się jeden z najciekawszych zabytków średniowieczny zamek, został wzniesiony przez zakon krzyżacki około 1341 roku. Położony nad kanałem Łuczańskim, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno. Zamek zespalał dom mieszkalny i dziedziniec otoczony murem, za nim znajdowała się fosa. W zamku znajdowała się się siedziba prokuratora zakonnego. W 1365 roku został zdobyty i spalony przez Litwin pod wodzą Kiejstuta. Został przebudowany w stylu renesansowym w połowie XVI wieku, i miał tam siedzibę starosta książęcy. W XIX wieku dokonano rozbiórki, zostało jedynie jedno skrzydło mieszkalne. Obecnie Zamek Giżycki został odbudowany odwzorowując zamek krzyżacki z XIV wiek, jak również zostały odtworzone inne obiekty wcześniej istniejące i dobudowano trzy skrzydła, oraz basztę. Obecnie tu znajduje się nowoczesne centrum wypoczynkowo-konferencyjne, a także wielka ilość innych lokali, do których licznie przyjeżdzają turyści.

Mazurska przyroda

Mazurska przyroda Mazury są tak pięknym regionem naszego kraju, że nie ma w tym nic dziwnego, iż utworzono tutaj Mazurski Park Krajobrazowy. Stanowi on jeden z największych tego typu tworów w naszym kraju, a zarazem jeden z najbardziej unikalnych pod względem form przyrody oraz jej różnorodności. Historia jego powstania sięga roku 1977. Już wtedy w Mazurach widziano swoistą unikalność na skalę światową i postanowiono zadbać, by tę unikalność zachować. Na tym terenie znajdują się przede wszystkim wspaniałe jeziora wraz z największym jeziorem Polski, czyli Śniardwy. Do terenu tego parku należy zaliczyć także rzekę Krutynię oraz Puszczę Piską. Do szczególnych osobników świata fauny można zaliczyć w tym miejscu między innymi kunę leśną, dzika, sarnę, lisa, jenota, łosia, wydrę, nietoperze, borsuki, bobry, gronostaje, norki amerykańskie, a także sporo ptaków. Wśród nich bielika, puchacza, żurawia, kanię czarną, trzmielojada, kormorana, sowę uralską oraz wiele innych gatunków ptactwa, jakiego nie sposób spotkać w innym miejscu. Z pewnością zatem możemy mówić o wyjątkowej unikalności tego miejsca pod względem fauny i flory. Praktycznie można powiedzieć, że w żadnym innym miejscu nie spotkamy tak wielu różnych osobników ze świata przyrody jak właśnie na Mazurach. Utworzenie tego parku krajobrazowego było więc jak najbardziej bardzo dobrym posunięciem ówczesnych polskich władz.